Instytucja

Mikronacyjny Fundusz Walutowy jest instytucja pod egidą Wielkiego Księstwa Solardii. Jako łacznik mikronacyjny pomiędzy różnymi bankami umożliwią przelewy pomiędzy państwami, jednak nie spełnia roli bankowej. Kontroluje tylko przelewy, natomiast konta nadawcze i docelowe sa kontrolowane przez systemy bankowe państw stowrzyszonych.

Wielkie Księstwo Solardii nie kontroluje wewnętrznej pracy banków, nie kontroluje systemów poszczególnych państw i nie ingeruje w emisje walut. Mikronacyjny Fundusz Walutowy kontroluje jedynie sumaryczny obieg różnych walut zabezpieczając przelewy miedzybankowe przed nieuprawnionym dodrukiem.

Do obsługi systemów jednowalutowych Mikronacyjny Fundusz Walutowy utrzymuje rezerwy walutowe dla kazdego państwa osobno. Rezerwy zasilane są pieniędzmy z systemów poszczególnych państw emitentów i służą do płynnej wymiany walut przy przelewach z jednoczesnym przeliczeniem na walute obcą.

Nota prawna

Mikronacyjny Fundusz Walutowy, zatem także i Wielkie Księstwo Solardii, nie ponosi odpowiedzialności za funkcjonowanie systemów bankowych należących i używanych przez państwa zrzeszone w niniejszej instytucji. Odpowiedzialność za ich funkcjonowanie spada na państwa je kontrolujące. Wszelkie podłączone banki w Mikronacyjnym Funduszu Walutowym podlegają wyłącznie prawu w kraju, w którym bank jest zarejestrowany, a który umożliwił podłaczenie do niniejszej instytucji. Wielkie Księstwo Solardii może wymagać, od państwa podłączającego własny bank, egzekwowania ustalonych procedur i limitów kontrolnych transakcji pomiędzy mikronacjami.

Państwo, które chce przystąpić do Mikronacyjnego Funduszu Walutowego musi spełnić dwa warunki. Po pierwsze uregulować stosunki dyplomatyczne przynajmniej z Wielkim Księstwem Solardii. Po drugie podpisać deklaracje przystąpienia.